Symbole na etykietach energetycznych pralek.
Wybierając sprzęt do domu trzeba dobrze się zastanowić. Kupując pierwszą lepszą pralkę z promocji, skuszeni reklamami, bądź zachętą sprzedawców, często możemy zupełnie minąć się z własnymi oczekiwaniami. Zdarza się, że kupujemy za drogą pralkę ze zbyt dużą pojemnością i funkcjami których nigdy nie wykorzystamy, albo wręcz odwrotnie – potrzebujemy rozbudowanej, wielofunkcyjnej maszyny, a dostajemy trochę nowszą wersję Frani. A wystarczy, że zapoznamy się z podstawowymi oznaczeniami, które dzięki dyrektywie Unii Europejskiej musi posiadać każda pralka. Oto szybki przewodnik po etykietach energetycznych, które znajdziemy przy każdym urządzeniu. Co więc oznaczają tajemnicze symbole?
Efektywność pralki (klasa energetyczna)
Górna część etykiety mówi nam o efektywności pralki. Litery oznaczają poszczególne klasy energetyczne urządzeń i jest ich 7 – od A do G. Im dalsza litera w alfabecie, tym pralka jest mniej efektywna, co zwiększa koszt jej eksploatacji. Najlepsze pralki to te z oznaczeniem A, A+, A++ oraz przodujące obecnie na rynku A+++. Kupując pralkę o wysokiej klasie, możemy być pewni, że nie zapłacimy drugie tyle za jej eksploatację.
Zużycie energii
Zużycie energii pokazuje nam, jak dużo energii w ciągu roku potrzebuje pralka. Jest mierzone w kilowatogodzinach (kWh) i jest miernikiem efektywności i energooszczędności urządzenia. Im mniejsza jest ta liczba, tym lepiej dla konsumenta. W pralkach o klasie A i więcej waha się średnio w okolicach 170 kWh.
Zużycie wody
Zużycie wody mówi o średniej ilości wody, którą pralka wykorzystuje w ciągu roku. Mierzone jest w litrach i świadczy o tym, jak efektywna jest pralka. Im mniejsze, tym tańsza eksploatacja urządzenia. W nowoczesnych sprzętach zużycie wody waha się pomiędzy 9000 a 9500 litrów.
Pojemność pralki
Pojemność pralki mówi ile ubrań zmieści się do bębna w trakcie jednego cyklu prania. Mierzona jest w kilogramach, i odnosi się do prania w temperaturze maksymalnie 60°C. Warto wiedzieć, że jeden kilogram prania, to około 5 koszulek, więc 4-osobowa rodzina będzie potrzebowała pralki o pojemności minimum 8 kg.
Efektywność wirowania
Efektywność wirowania oznacza jak dobrze pralka radzi sobie z odwirowaniem resztek płynu i proszku z ubrań, oraz w jakim stanie wyjmujemy pranie z urządzenia. Jest to najbardziej energochłonna część procesu prania, więc warto zwrócić na to szczególną uwagę. Mierzona jest, podobnie jak klasa energetyczna, literami od A do G.
Poziom głośności podczas prania
Poziom głośności podczas prania wyrażony jest w decybelach i oznacza jak duży hałas powoduje pralka. Oczywiście dla własnego komfortu należy wybrać pralkę o jak najmniejszej głośności. Średni poziom hałasu to 60 dB i nie różni się od intensywnej rozmowy ze znajomymi – nie powinien sprawiać większego problemu.
Poziom głośności podczas wirowania
Poziom głośności podczas wirowania jest zazwyczaj większy niż głośność pralki podczas prania. Wyrażony w decybelach, zazwyczaj osiąga poziom 70 dB. Nie trwa zbyt długo, więc nie jest dużą niedogodnością, jednak trzeba się do niego przyzwyczaić. Oraz oczywiście wybrać pralkę z najmniejszą głośnością.
Znając podstawowe symbole, używane w każdej etykiecie energetycznej, o wiele łatwiej będzie dokonać wyboru tej jedynej, odpowiedniej pralki. Jeżeli jednak nie wystarczą same symbole, mamy też duży, kompleksowy poradnik, na temat tego, na co zwracać uwagę kupując urządzenie na długie lata. Sprawdźcie go tutaj!