Jak wybrać pralkę?
Pralka to nie zabawka, którą tydzień po zakupie można odłożyć na półkę i zapomnieć. To długoterminowa inwestycja, która może bardzo ułatwić życie, jeśli kupi się ten jedyny, idealnie dopasowany egzemplarz. Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajdziemy jedeno urządzenie tego typu, a co człowiek to opinia. Jedni będą kierowali się pojemnością i efektywnością, inni poziomem hałasu, a dla kogoś najważniejsza będzie cena. Ważne jest jedno – nie wybierać pochopnie. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże podjąć w pełni świadomy, dojrzały wybór. Zapraszamy!
Budowa i układ pralki
Pierwszym pytaniem na które trzeba sobie odpowiedzieć jest „ile mam miejsca?”. Pralki mają najróżniejsze wymiary i praktycznie do każdej łazienki/kuchni da się dopasować jakiś model. Ilość dostępnego miejsca często definiuje grupę pralek, w której trzeba szukać urządzenia. Dzielą się one na:
Pralki ładowane od góryDoskonale znane każdemu kto urodził się w czasach PRL-u i miał do czynienia z pralką typu Frania. Od tego czasu dużo się jednak zmieniło i pralki z otwarciem u góry niczym nie ustępują nowoczesnym, wielofunkcyjnym urządzeniom. Są z reguły mniejsze (około 40 cm szerokości, 60-65 cm głębokości i 85-90 cm wysokości) niż pralki ładowane od przodu, więc idealnie nadają się do małych pomieszczeń, wnęk i niezagospodarowanych rogów. Źle znoszą za to poddasza i pokoje o nachylonych ścianach – muszą mieć miejsce nad sobą (około 60 cm), żeby można z nich komfortowo korzystać. Mimo mniejszych gabarytów są dość pojemne – bęben mieści od 4,5 do 6 kg suchego prania, co spokojnie wystarczy niejednej rodzinie.
Zobacz najpopularniejsze pralki ładowane od góry
Pralki ładowane od przodu
Najbardziej rozpowszechniony, klasyczny typ pralek. Są z reguły większe (głębokość waha się od 45 do 65 cm) niż pralki ładowane od góry, co najczęściej sprawia, że są pojemniejsze. Dzięki większym gabarytom (szerokość 60 cm, głębokość 33-65 cm, wysokość 82-85 cm) są bardziej energooszczędne – w bębnie jednorazowo mieści się więcej prania, dzięki czemu zużywana jest mniejsza ilość wody. Blat takiej pralki można wykorzystać jak sporych rozmiarów półkę (co wykluczone jest w przypadku pralek pakowanych od góry), więc nie można powiedzieć, że większa pralka równa się mniejszej ilości miejsca w łazience – jest ono po prostu inaczej zagospodarowane. Pojemność bębna wacha się od 3,5 do aż 10 kg, co pozwala na idealne dopasowanie pralki do potrzeb użytkownika. Urządzenia tego typu wyposażone są w przeszklone drzwiczki otwierane najczęściej z prawej strony na lewo. Niektóre posiadają podwójne szkło zapobiegające oparzeniom (przy wysokich temperaturach prania potrafią się one mocno nagrzać).
Zobacz najpopularniejsze pralki ładowane od przodu
Pralki do zabudowy
Są to najczęściej pralki ładowane od przodu przystosowane do kuchennej lub łazienkowej zabudowy. Można je dopasować do designu pomieszczenia i często wyglądają po prostu jak zabudowana szafka. Parametry i funkcje mają najczęściej identyczne jak modele ładowane od przodu.
Zobacz najpopularniejsze pralki do zabudowy
Płytkie pralki typu slim
Jest to osobna kategoria frontalnie pakowanych pralek, ale o specjalnych, pomniejszonych rozmiarach. Wyprodukowane zostały z myślą o zaoszczędzeniu jak największej ilości miejsca i rzeczywiście, potrafią zmieścić się prawie wszędzie. Ich głębokość wynosi nie więcej niż 50 cm, a najmniejsze mają zaledwie 30 cm! Pojemność przeważnie waha się od 3,5 do 5 kg, jednak te z wyższej półki cenowej można znaleźć nawet z bębnem, do którego zmieści się 6 kg suchego prania. Oczywiście trzeba się zmierzyć z mniejszą wydajnością i większym zużyciem wody oraz energii elektrycznej – pranie trzeba robić po prostu częściej. Jednak jeśli dla kogoś kwestia wolnej przestrzeni jest ważniejsza, pralka typu „slim” jest idealnym wyborem.
Pralko-suszarki
Coraz popularniejsze stają się urządzenia które po praniu same suszą ubrania, tak, że można je od razu założyć na siebie. Gabarytami przypominają tradycyjne pralki ładowane od przodu, mają też podobną konstrukcję. Ich załadunek najczęściej wynosi 5 do 6 kg suchego prania, jednak na rynku są już modele, które „udźwigną” i 8 kg. Pomimo dużej wygody w korzystaniu z takiego sprzętu posiada ono dwa główne mankamenty – jest droższe w użytkowaniu (potrzebuje więcej czasu, energii i wody niż tradycyjna pralka) a dodatkowo maksymalny załadunek podczas suszenia jest mniej więcej o połowę mniejszy, co sprawia, że czasem trzeba suszyć pranie na dwa razy. Urządzenie jednak świetnie sprawdza się gdy ktoś ceni wygodę, lub chce korzystać z ubrań od razu po praniu.
Zobacz najpopularniejsze pralko-suszarki
Pojemność i zużycie wody
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję kupna powinna być pojemność bębna. Bębny mogą przyjąć w zależności od modelu od 3 do 6 kg ubrań, jednak można znaleźć pralki, które mieszczą nawet 10 kg! Oczywiście warto zadać sobie pytanie –„ jak często robię pranie i w jakiej ilości?”. Osobie mieszkającej samotnie z pewnością wystarczy pralka o mniejszej pojemności, której poszczególne programy trwają krócej niż te w dużych modelach. Jednak dla większej, aktywnej rodziny najlepsze będzie pojemne urządzenie – zmieści nie tylko więcej materiału, ale pozwoli zaoszczędzić na wodzie i energii elektrycznej.
Większy bęben wiąże się oczywiście z większym poborem wody, jednak biorąc pod uwagę częstotliwość prania, to bardziej pojemne urządzenia wygrywają. Są bardziej ekologiczne i choć ciągle można znaleźć pralki pobierające jednorazowo nawet 60 litrów wody, zdecydowana większość potrzebuje znacznie mniejszej ilości H2O. Standardem jest to, że pralki pobierają około 40 litrów wody do jednego prania, przy czym te z opcją suszenia potrzebują jej dużo więcej – osuszanie i ochładzanie pary wodnej wymaga wiele zimnej wody. Duża liczba pralek wyposażona jest w różne opcje pozwalające zaoszczędzić ilość wody – funkcja ½ pozwala prać w bębnie wypełnionym tylko do połowy, a niektóre pralki posiadają inteligentny system który sam dobiera ilość wody do ilości załadowanego prania. Często można się też spotkać z pralką ze specjalnym systemem zraszania, który doprowadza wodę od góry bębna, dzięki czemu pranie jest lepiej nawilżone a detergent dokładniej rozprowadzony.
Etykieta energetyczna
Pralki, tak jak każdy sprzęt, dzielą się na różne klasy. Są one bardzo przydatne przy wyborze modelu, ponieważ niosą ze sobą szereg ważnych informacji – intensywność i efektywność prania lub wirowania, zużycie energii elektrycznej i wody oraz to, jak przyjazne środowisku jest urządzenie. Klasy są ujednolicone (zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej), więc po zapoznaniu się z podstawowymi kryteriami jesteśmy w stanie ocenić przydatność praktycznie każdej pralki.
Klasa energetyczna
To jedna z najważniejszych informacji o użyteczności sprzętu. Tak jak nie potrzebny jest nam samochód który pali jak ciężarówka, tak raczej nie przyda się pralka, której koszty eksploatacji szybko przerosną jej wartość. Głównych klas jest 7 i oznaczone są literami od A do G. Pralki należące do klasy A są najbardziej wydajne względem zużycia wody i prądu, więc siłą rzeczy są najlepszym wyborem. Nie zaleca się natomiast kupować pralek poniżej oznaczenia C – są one po prostu mało efektywne i drogie w utrzymaniu. Na rynku można też spotkać coraz więcej modeli w klasie A+, A++ oraz A+++, co oznacza, że sprzęt ten jest wyjątkowo wydajny a zużycie energii bardzo małe. Pralki w tej klasie są odrobinę droższe, ale warto pomyśleć o większym wydatku by zaoszczędzić w przyszłości. Oczywiście nawet w jednej klasie zużycie prądu może nieznacznie się różnić, dlatego warto każdorazowo sprawdzić zużycie energii dla modelu który nas interesuje. Informacje są zawsze dostępne w opisie sprzętu i podawane w kWh/cykl prania, co oznacza ilość zużytego prądy na jedno pranie. Ustala się je na podstawie podstawowego programu prania bawełny w 60°C.
Klasa efektywności prania i wirowania
Następna rzecz której warto się przyjrzeć. Pralki dzielą się na identyczne grupy jak w przypadku klasy energetycznej – od litery A, która gwarantuje najwyższą jakość prania, do litery G. Opisują one jakość prania i moc odwirowania. Im wyższa jest efektywność prania, tym czystsze będą nasze ubrania, niezależnie od poziomu zabrudzenia. Pralka o najwyższej klasie prania daje największą gwarancję, że będziemy zadowoleni z efektów jej pracy – jednak cena urządzenia z reguły zwiększa się wraz z jakością. Poziom wirowania oznacza to jak suche pranie będzie po wyjęciu go z bębna. Oprócz klasy producenci podają zawsze ilość obrotów na minutę – na polskim rynku parametry te wahają się od 600 do 2000, jednak powyżej 1400 obrotów zwyczajnemu użytkownikowi raczej ciężko wyczuć różnicę.
Poziom hałasu
Warto również zadbać o to, żeby nie montować w domu małego buldożera, tylko pralkę jak najcichszą i najbardziej przyjazną otoczeniu – zwłaszcza dla innych domowników. Co prawda producenci prześcigają się w technologiach zmniejszających hałas pralki, jednak ciągle zmniejszają one głośność jedynie o kilka decybeli. Ogólnie przyjętą średnią jest 50 dB w trakcie prania i 70 dB w trakcie wirowania. Informacje o tych parametrach są zawsze w opisie pralki, więc jeżeli poziom hałasu jest większy niż średnia – warto pomyśleć o innym modelu.
Programy
Producenci pralek mają świadomość tego, że postęp technologiczny nie stoi w miejscu, i nawet w tak wyeksploatowanej dziedzinie jak pralki i suszarki trzeba dokonywać ciągłych ulepszeń. Skutkuje to olbrzymim wyborem programów do prania. Standardowa pralka nie ogranicza się już do podstawowych programów takich jak „bawełna”, „jedwab”, „syntetyki” czy „tkaniny mieszane”. Te najbardziej powszechne programy oczywiście dalej świetnie się sprawdzają, ale istnieje też możliwość znacznie lepszego dopasowania urządzenia do swoich potrzeb. Pranie wstępne, codzienne, super szybkie (skracające program nawet do 30 minut) to tylko początek długiej listy. Można znaleźć modele, które w specjalny, delikatny sposób piorą ubrania dziecięce, pozbywają się z tkanin alergenów albo usuwają sierść czworonożnych domowników.
Oczywiście im większa ilość programów, tym urządzenie jest bardziej uniwersalne. Przy dużej ilości opcji bardzo przydaje się elektroniczny interfejs. Manualne pralki obsługuje się najczęściej za pomocą pokrętła, więc siłą rzeczy ilość możliwości jest dość ograniczona. Wyświetlacz LCD jest gwarantem nie tylko większej ilości programów (choć koniecznie trzeba to najpierw sprawdzić w opisie urządzenia), ale także większego komfortu użytkowania. Dzięki ekranowi można na bieżąco śledzić na jakim etapie prania jest urządzenie, sprawdzić komunikaty o błędach, czy samemu zaprogramować pralkę, dostosowując ją do własnych potrzeb.
Dodatkowo, w najnowszych modelach można spotkać inteligentne systemy dostosowujące program do ilości i rodzaju prania. Oczywiście modele takie są droższe niż tradycyjne pralki, ale można zapomnieć o ręcznym ustawianiu programów – pralka sama się tym zajmie, zwiększając wydajność, efektywność i zmniejszając ilość pobieranej energii.
Dodatkowe funkcje
Jeszcze niedawno ludzie śmiali się, że najlepsza pralka to taka co sama wypierze, wysuszy i wyprasuje rzeczy. Staje się to coraz mniej nierealne, ponieważ pralki (i pralko-suszarki) z najwyższej półki mają już takie możliwości. Funkcji jest tym więcej im droższa pralka i choć część z nich nie ma raczej zastosowania w życiu codziennym, to znajdą się takie, które znacznie ułatwią życie użytkownika. Oczywiście na opisanie wszystkich nie starczyłoby czasu, jednak warto zaznajomić się z niektórymi.
Funkcja opóźnionego startu pozwala nastawić pranie tak, żeby zakończyło się idealnie z naszym powrotem do domu, bądź miało miejsce w czasie gdy energia i woda jest tańsza (na przykład w godzinach nocnych). System e-Dose sam dobierze ilość detergentów i wody potrzebnej do prania a systemy efektywnego użycia proszku i filtra zapobiega przedostawaniu się detergentów do newralgicznych części pralki (na przykład systemu odprowadzającego wodę), co zwiększa nie tylko efektywność pralki, ale przede wszystkim jej żywotność. Funkcja skrócenia programu pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a dzięki opcji takiej jak Air Bubble, która uwalnia mikroskopijne pęcherzyki powietrza, pranie można robić także w zimnej wodzie. Program parowy zmiękcza ubrania i nadaje im sprężystości, dzięki której prasują się o wiele łatwiej. Na rynku dostępne są również pralki z funkcją Nano Silver, które uwalniając jony srebra pozbywają się mikroskopijnych zabrudzeń.
Bez problemu można znaleźć pralki z wyciszonym bębnem, albo takie, które wprawiają bęben w ruch asymetryczny, powodując lepsze rozmieszczenie prania we wnętrzu urządzenia. Dodatkowe płukanie zapewni lepszy zapach tkanin i doskonale upora się z nadmiarem piany. Niektóre modele mają też możliwość regulacji płynności wirowania, a pralko suszarki zapewniają idealnie wysuszone, gotowe do użytku ubrania.
Funkcje te są jedynie wierzchołkiem góry lodowej i przed kupnem na pewno warto się z nimi zapoznać – żeby później nie żałować, że nie wybrało się modelu, który zmieni pranie z obowiązku w przyjemność.
Akcesoria
Odkamieniacze, takie jak Dr. Beckmann, Saeco Entkalker czy bardziej profesjonalny, przypisany specjalnie do konkretnej marki Indesit C00091976 pozwolą na utrzymanie pralki w idealnym stanie przez długie lata. Wąż odprowadzający wodę z suszarki bezpośrednio do przewodów kanalizacyjnych Siemens WZ 20160 znacznie usprawnia suszenie prania, a Scanpart BioWashBall wykorzystuje naturalne zjawiska fizyczne, uwalniając ujemne jony i utrzymując odpowiednie pH wody.
Mamy nadzieję, że z tym poradnikiem rynek pralek przestanie być niedostępną dżunglą, w której gąszczu łatwo zgubić drogę, a wybór stanie się przyjemnym niczym spacer przez park. Pamiętając o wszystkich powyższych rzeczach, oraz o fakcie, że sprzęt ten będzie służył nam przez długie lata, łatwiej dokonać prawidłowego zakupu.
Zobacz wszystkie pralki w naszej ofercie.