W 2013 roku telewizja analogowa została zastąpiona telewizją naziemną. Było to efektem wprowadzenia w Polsce cyfryzacji – od tego momentu telewizja może odbierać tylko sygnał cyfrowy, zgodny z międzynarodowym standardem DVB-T. W jaki sposób odbierać telewizję naziemną? Jakie są jej zalety? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Telewizja naziemna – zalety
Telewizja naziemna to darmowa alternatywa dla osób, które nie chcą kupować płatnych pakietów oferowanych przez dostawców telewizji satelitarnej czy kablowej. Nie oznacza to jednak, że wybierając telewizję naziemną, musimy liczyć się z małą ilością programów. Wręcz przeciwnie! Znajdziemy w niej programy ogólnokrajowe, lokalne oraz dostępne w tzw. multipleksach (MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8). Dzięki nim możemy oglądać takie stacje jak Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat, TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, Nowa TV, Metro, Zoom TV czy WP.
Dodatkowo dzięki temu, że telewizja naziemna odbiera sygnał cyfrowy, a nie analogowy, jakość obrazu i dźwięku jest naprawdę wysoka i nie musimy martwić się o występowanie na przykład efektu śnieżenia. Co więcej, oferuje ona dźwięk przestrzenny Dolby Digital, a także przewodnik po programach, możliwość nagrywania i zatrzymywania programów oraz funkcję wideo na życie, czyli popularne VoD.
Telewizja naziemna – w jaki sposób ją odbierać?
Telewizję naziemną możemy odbierać na wiele różnych sposobów. Pierwszym i najwygodniejszym z nich jest odbiór dzięki wbudowanemu w telewizor tunerowi DVB-T (występuje również pod nazwą dekoder STB) oraz systemem MPEG-4. Przykładem telewizora posiadającego tę opcję jest Philips 55PUS6554/12 z ekranem o przekątnej 55 cali i obrazem 4K UHD. Oprócz standardowego tunera DVB-T ma on również wbudowany tuner drugiej generacji pozwalający na oglądanie programów nadawanych w jakości HD. Co więcej, oferuje on również dodatkowe funkcje takie jak tryb ECO, możliwość sterowania za pomocą smartfona czy dostęp do aplikacji YouTube i Netflix. Należy jednak pamiętać, że wbudowane dekodery do odbioru telewizji cyfrowej mają tylko telewizory wyprodukowane po 2011 roku.
Aby móc cieszyć się telewizją naziemną w starszych telewizorach, musimy dokupić osobny dekoder, którego ceny zaczynają się już od 90 zł. Aby zaczął on odbierać kanały cyfrowe, musimy podłączyć go do telewizora kablem HDMI lub SCART. Osobne urządzenie daje wiele dodatkowych możliwości jak na przykład funkcję Media Player, dzięki której możemy odtwarzać na naszym telewizorze pliki muzyczne i wideo lub oglądać zdjęcia. Innymi funkcjami są na przykład blokada rodzicielska, wybór napisów, możliwość sterowania telewizorem i dekoderem za pomocą jednego pilota, podłączenia do dekodera kina domowego czy grupowania ulubionych kanałów. Wszystkie wymienione udogodnienia możesz znaleźć w tunerze Wiwa HD-95 Memo, który cieszy się dużą popularnością wśród klientów.
Do odbioru telewizji naziemnej potrzebujemy jeszcze anteny. Jeśli masz antenę analogową, to w zupełności wystarczy ona do tego, abyś mógł cieszyć się darmową telewizją cyfrową. Jest to możliwe dlatego, że działa ona na tej samej częstotliwości co sygnał cyfrowy. Musisz jednak wiedzieć jak ustawić antenę tak, aby jakość obrazu i dźwięku była jak najlepsza. Po pierwsze skieruj ją w kierunku najbliższego nadajnika znajdującego się w Twojej okolicy. Im jest on silniejszy, tym większy jest jego zasięg. Na moc sygnału mają wpływ również takie czynniki jak ukształtowanie terenu czy wysokość budynku. Jeśli mimo to Twoja antena nie będzie współpracowała z dekoderem, pozostaje kupić nowy sprzęt, którego cena nie przekracza jednak 240 zł. Do wyboru masz anteny wewnętrzne (na przykład One For All SV 9420)oraz zewnętrzne (na przykład Vivanco TVA 500 (29955)) zapewniające lepszy odbiór. Na antenę wewnętrzną mogą pozwolić sobie osoby, których nadajnik telewizji cyfrowej oferuje silną moc. Z kolei, jeśli mieszkasz w miejscu silnie zadrzewionym lub z dużymi spadkami terenu, to zaleca się również dokupienie wzmacniacza.
Jak odbierać telewizję naziemną bez anteny?
Odbiór telewizji naziemnej jest możliwy również bez anteny na przykład za pomocą komputera lub telefonu. W przypadku pierwszej opcji potrzebny będzie komputer z dostępem do Internetu oraz komputerowy tuner DVB-T z wejściem USB. Najczęściej można go kupić jako karty rozszerzeń do PC lub tzw. klucz USB. W takiej konfiguracji telewizja naziemna łączy się z sygnałem dzięki Wi-Fi. Aby móc wyświetlać ją na dużym ekranie telewizora potrzebny jest kabel HDMI lub telewizor z funkcją WiFi Direct, jak na przykład model Samsung UE55RU7102K, który łączy się z innymi urządzeniami również przez Bluetooth. Z kolei, jeśli chcesz, aby telewizja naziemna odbierała sygnał w Twoim telefonie, musisz posiadać smartfon z systemem Android lub iOS, mikrozłącze USB, tuner mobilny oraz odpowiednią aplikację. Taka opcja świetnie sprawdzi się na przykład podczas podróży lub wakacji.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwoliły Ci uzyskać odpowiedź dotyczącą tego, jak odbierać telewizję naziemną. Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom zakup odpowiednich elementów potrzebnych do oglądania kanałów cyfrowych nie będzie stanowił dla Ciebie żadnego problemu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą anten, dekoderów DVB-T oraz innych urządzeń do odbioru telewizji naziemnej w sklepie online OleOle! Życzymy udanych zakupów!