Zaawansowane technologie już na dobre zagościły w posiadanych przez nas telewizorach, zastępując miejsce już niemal zapomnianych telewizorów kineskopowych. Aktualnie do wyboru mamy telewizory o różnych typach matrycy. OLED, LED, plazma czy 3D - jaki kupić telewizor? Co nam zapewni najlepszą jakość obrazu? Poniżej prezentujemy, czym się charakteryzują poszczególne wyświetlacze.
Telewizor z OLED
Ten typ telewizora wyposażony jest w tzw. organiczną diodę elektroluminescencyjną, wytwarzaną ze związków organicznych. Takie diody samoistnie generują światło, dzięki czemu wyświetlacze są istotnie cienkie. Nie jest to jedyna zaleta, samodzielnie wytwarzane światło przekłada się na doskonały kontrast, żywe i dobrze odzwierciedlone kolory oraz bardzo głęboką czerń. Wadą tego typu telewizora jest ograniczona żywotność organicznych materiałów i wrażliwość na czynniki środowiskowe, jak: temperatury, wilgoć czy też uszkodzenia mechaniczne.
Telewizor LED
Jest to telewizor ciekłokrystaliczny (LCD), wykorzystujący podświetlenie technologią LED. Działanie wyświetlacza LCD opiera się na zmianie polaryzacji światła na skutek procesów przemieszczania ciekłego kryształu pod wpływem pola elektrycznego. Ponieważ sama matryca nie emituje światła, to w tym przypadku wykorzystuje się do tego diody LED. Zaletą telewizorów LED jest z pewnością niższa cena w stosunku do opisanego wyżej poprzednika. Cechuje je wysoka energooszczędność i równie wierne odzwierciedlenie barw. Zdecydowanie telewizory LED mają więcej zalet niż wad. Można jedynie zarzucić im węższe kąty widzenia w porównaniu do telewizorów plazmowych, opisanych poniżej.
Telewizor plazma
Wyświetlacz, w którym do tworzenia obrazu stosuje się plazmę i luminofor. Telewizory plazmowe składają się z dwóch szyb, pomiędzy którymi są mikroskopijne komórki, wypełnione gazem szlachetnym. Z tych związków tworzy się plazma, która emituje promieniowanie ultrafioletowe. Gdy wiązka ta przechodzi przez warstwę fosforu (luminofor), na ekranie pojawia się piksel o odpowiednim kolorze. W odróżnieniu od telewizorów LED, już same piksele są jednocześnie źródłem światła i nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Telewizory plazmowe cechują się szerokim kątem widzenia, lepszym kontrastem i lepsza głębią czerni w porównaniu do LCD. Dostarczą wysokiej jakości odbiór obrazu na wielkich ekranach, o dużej rozdzielczości, dynamiczności, bez rozmywania krawędzi. Wadą tego typu telewizorów jest większe zużycie energii w porównaniu do LCD, a także mniejszy poziom jasności oraz tzw. możliwość wypalenia obrazu.
3D
Rozwiązanie 3D w telewizorach jest coraz mniej popularne. Jeszcze kilka lat temu technologia ta była powszechnie dostępna. Jednakże wbrew oczekiwaniom, nie przyjęła się jak zakładano. Obraz 3D powstaje wykorzystując technologię wyświetlania aktywną lub pasywną. Technologia aktywna to wyświetlanie naprzemienne dla każdego oka, tzn. obraz widoczny dla jednego oka w tym samym czasie dla drugiego będzie zaciemniony. Aby możliwe było oglądanie obrazu w ten sposób, konieczne jest korzystanie z okularów aktywnych. Technologia pasywna wykorzystuje filtry, które rozdzielają rzucony obraz – jeden do oka lewego, drugi do oka prawego (polaryzacja). Do oglądania niezbędne są dużo tańsze okulary pasywne. Konieczność noszenia okularów do oglądania dla wielu osób może się okazać sporą wadą tego typu rozwiązań. Przy oglądaniu mogą pojawić się problemy związane z migotaniem obrazu. Bez wątpienia taki telewizor docenią jednak miłośnicy gier komputerowych, chcący poczuć się jak by byli w grze.
Kupno telewizora – polecane produkty
- Z najwyższej półki reprezentantów QLED zaoferować można telewizor Samsung QLED QE65Q67RAT. Ma 65 cali. Jest wyposażony w dostęp do Wi-Fi z obsługą Smart TV. Posiada wbudowany Bluetooth. Umożliwia sterowanie głosem.
- Dla wymagającego użytkownika, w szczególności do dużych pomieszczeń, doskonale nada się Samsung QLED QE82Q60RAT. Ma 82 cale. Również obraz jakości Ultra High Definition (4K) i szeroki dostęp do multimediów tak jak opisany wyżej mniejszy odpowiednik.
- Nawet zagorzałego telemaniaka zadowoli LED Samsung UE55RU7472U. Telewizor obsługuje Ultra HD (Ultra High Definition - znana także jako 4K, zapewniającą rozdzielczość 3840x2160 (4K:2K) na 55 calach. Posiada dostęp do Smart TV poprzez Wi-Fi. Ma wbudowany tuner satelitarnej telewizji cyfrowej DVB-S2. Umożliwia nagrywanie programów kanałów cyfrowych na podłączony dysk USB.
- Z nieco niższej półki cenowej dobrze prezentuje się telewizor LED LG 43LK5100. Mniejszy od opisanego wyżej, gdyż ma 43 cale. Oferuje obraz Full HD, dostęp do satelitarnych programów przez DVB-S2.
- Dla fanów kina 3D nada się Panasonic TX-55AX900E. Ma 55 cali. Zastosowana tu jest pasywna technologia 3D, dołączone są okulary 3D. Ma wbudowana kamerę, dzięki czemu możliwa jest wideokomunikacja Skype.
Mamy nadzieję, że rozwiałeś swoje wątpliwości – OLED, LED, plazma czy 3D – jaki kupić telewizor,. Ten artykuł przybliżył Ci wiedzę na temat technologii wykorzystywanych we współczesnych telewizorach, dlatego wystarczy, że zajrzysz do oferty sklepu online OleOle! i wybierzesz telewizor dostosowany do swoich potrzeb! Udanych zakupów!