Ze sprzętów niezbędnych w każdym domu, lodówkę należy wymienić na czołowym miejscu. Najważniejszą jej funkcją jest oczywiście przechowywanie żywności. Dzięki niej możliwe jest przedłużenie przydatności produktów czy też już przygotowanych potraw, a także chłodzenie napojów, by ugasić pragnienie w upalne dni. Niekiedy przydaje się ona również do przechowywania leków czy kosmetyków. Zapewnienie trwałości produktów przekłada się bezpośrednio na oszczędność budżetu domowego. Tylko jaką lodówkę kupić? Czy każdy model jest równie praktyczny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki? Oto nasze wskazówki!
Zakup lodówki – czym kierować się przy wyborze?
W nowoczesnych aranżacjach, lodówkę wykorzystuje się jako dekoracyjny element we wnętrzu domu. Modne są lodówki w stylu retro. Do nowoczesnych wnętrz wyborem padają czarne designerskie lodówki, bądź zabudowane za frontem meblowym. Estetyczny wygląd to jednak preludium do podjęcia decyzji o konkretnym wyborze.
Wielkość wybieranej lodówki to najistotniejszy parametr. Wszystko zależy, jaką powierzchnią dysponujesz do ustawienia sprzętu. Funkcjonalne jest ulokowanie jej w kuchni przy samym blacie, choć bywają domy, gdzie lodówka mieści się w spiżarce, salonie czy też przedpokoju. Można wybrać niedużą lodówkę podblatową, lodówkę w zabudowie, ale tez dużą lodówkę wolnostojącą – jedno lub dwudrzwiową (side by side).
- Głębokość lodówek najczęściej spotykanych na rynku w przypadku tych do zabudowy wynosi 56 cm, natomiast wolnostojące mają zazwyczaj 60 cm głębokości, choć można znaleźć nawet głębsze, o wymiarach do 1 metra.
- Szerokość zestandaryzowaną mają lodówki do zabudowy – około 55 cm. Te wolnostojące mają wymiar wahający się od 50 do 70 cm.
- Wysokość lodówki uzależniona jest od wyposażenia w zamrażalnik. Te pozbawione zamrażarki mają wysokość do 140 cm. W kolejnym przedziale mamy lodówki z zamrażarką, najczęściej osiągające od 160 do 180 cm wysokości. Wyższe lodówki, sięgające do ok. 200 cm, są rzadkością i przeznaczone raczej dla wysokich osób oraz licznych rodzin.
- Nieodzownie z wielkością wiąże się pojemność lodówki. To, jak dużą pojemnością powinna dysponować nasza lodówka, zależy w dużej mierze od liczby domowników. Przyjmuje się, że gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje jedna osoba, to w zupełności wystarczy chłodziarka o pojemności 120 litrów. Dla dwóch osób poleca się pojemność około 150 litrów. Lodówki dla rodziny 4-osobowej powinny mieć już minimum 210 litrów. Należy jednak pamiętać, że większa lodówka generuje wyższe zużycie prądu.
Druga ważna kwestia to klasa wydajności energetycznej. Tę dla lodówek oblicza się porównując roczne zużycie energii elektrycznej urządzenia ze zużyciem określonym w standardzie dla danej klasy. Klasę energetyczną przyporządkowuje się do skali od A do D lub G. Im zużycie energii mniejsze w skali roku, tym klasa znajdzie się bliżej litery A. Te najbardziej energooszczędne sprzęty mają dodatkowe oznaczenia od A+, A++, do najbardziej energooszczędnej A+++. W związku z tym, że lodówka jest cały czas podłączona do prądu, warto wybierać sprzęt z klasy energetycznej oznaczonej jako A (A+, A++, A+++). Nie bez znaczenia są tu względy ekologiczne.
Każda lodówka emituje hałas. Urządzenia te wyposażone muszą być w wentylatory, obiegi powietrza, agregaty – wszystkie komponenty wytwarzają dźwięki, których całkowicie wytłumić się nie da. Lodówki emitujące hałas w granicy 40 dB to już ciche urządzenia. Odpowiednie informacje o poziomie wytwarzanego hałasu znajdziemy w specyfikacji każdej lodówki.
Kupno lodówka – funkcje, o których warto pamiętać
Już wiesz, jakie parametry powinno mieć urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb. Teraz pora na udogodnienia! Idąc z duchem czasu, producenci proponują co raz to bardziej ciekawe funkcje lodówek. Jedną z nich jest technologia No Frost. Jest to system bezszronowy, w którym ograniczone jest powstawanie lodu i szronu w chłodziarce oraz zamrażarce, a co za tym idzie – nie jest konieczne ręczne rozmrażanie i pozbywanie się osadu na ściankach.
Inne nowoczesne funkcje:
- funkcja szybkiego chłodzenia, która umożliwia natychmiastowe obniżenie temperatury i szybkie zamrożenie/schłodzenie produktów. Po uzyskaniu optymalnej temperatury funkcja automatycznie się wyłącza;
- komora świeżości “fresh” (zwana często komorą zero), dzięki której możliwe jest utrzymywanie w jej wnętrzu temperatury około 0 stopni Celsjusza. Można tam przechowywać żywność gotową do późniejszej obróbki (np. surowe mięso lub ryby) bez potrzeby zamrażania i rozmrażania;
- kostkarka do lodu - pozwala w szybki i łatwy sposób przygotować kostki lodu. Główną jej zaletą jest to, że działa automatycznie, zastępując nieporęczne foremki czy woreczki do lodu;
- system delikatnego zamykania drzwi, umożliwiający bardzo ciche i subtelne zamykanie drzwi w urządzeniach (nawet jeśli półki na drzwiach są zapełnione);
Lodówka – jaką kupić?
Stoisz przed rozterką pod kryptonimem „lodówka – jaką kupić”? W takim razie poznaj nasz mini ranking, który pomoże Ci w podjęciu decyzji. Oto nasze typy, które pokochali Klienci OleOle!
- Samsung RB31FERNCSA – lodówka o wymiarach 185 x 59,5 x 66,8 cm, wyposażona w elektroniczną regulację temperatury, posiada licowane drzwi, oświetlenie LED, intuicyjny wyświetlacz elektroniczny. Zamrażarka z systemem No Frost. Nowoczesny design w kolorze srebrnym, metalicznym, świetnie wpasuje się niemal w każde wnętrze.
- Indesit LR8 S2 K B – lodówka w czarnym, eleganckim kolorze. Jej wymiary to: 188,8 x 59,5 x 65,5 cm. Klasa energetyczna A++. Wyposażona w Black Out Sensor, informujący czy żywność nadaje się do spożycia. Posiada oświetlenie LED i Jest bardzo cicha – generuje hałas na poziomie do 38 dB.
- Ravanson LKK90 – nieduża lodówka o wymiarach 83 x 47 x 44 cm. Idealna dla niewielkiego gospodarstwa domowego. Posiada komorę niskich temperatur, która pozwala na dłuższe zachowanie świeżości produktów. Pomimo niewielkich gabarytów wyposażona jest w zamrażarkę.
- Electrolux ENN2854COW – lodówka do zabudowy, bardzo dobrze wyposażona. Posiada komorę świeżości Fresh Zone i zamrażalnik z systemem No Frost. Lodówka zaspokoi gusta wymagającego klienta i jest energooszczędna.
- LG GSJ760WBXV – godna przedstawicielka lodówek typu side by side. Posiada nowoczesne funkcje tj.: automatyczną kostkarkę do lodu, dystrybutor wody, elektroniczną regulację temperatury, komorę świeżości "Fresh Zone". Dodatkowo funkcja Smart Diagnosis, umożliwia sprawdzenie nieprawidłowego działania sprzętu za pomocą smartfona. Zastosowano w tej lodówce funkcję Moist Balance Crisper, która odciąga nadmiar wilgoci, a jej nadmiar odparowuje. Równomierne chłodzenie zapewnia wymuszona cyrkulacja powietrza, możliwa za sprawą systemu Multi Airflow.
Jeśli zapoznałeś się z powyższym artykułem, kupno lodówki powinno być łatwiejsze niż myślisz. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu online OleOle!, gdzie znajdziesz mnóstwo propozycji i przeczytasz dokładną specyfikację każdego produktu. Z nami zakup lodówki będzie przyjemnością!
Ranking najpopularniejszego sprzętu AGD:
- Ranking zmywarek
- Ranking pralek
- Ranking odkurzaczy
- Ranking lodówek
- Ranking lodówek z zamrażalnikiem od dołu
- Ranking lodówek side-by-side
- Ranking lodówek energooszczędnych
- Ranking lodówek do zabudowy
- Ranking lodówek 2021
- Najlepsze czarne lodówki
- Najlepsze pralki ładowane od góry
- Ranking pralek do 9 kg
- Ranking pralek do 8 kg
- Ranking pralek do 7 kg
- Ranking pralek do 5 kg
- Ranking pralek do 4 kg