Skuteczność działania okapu kuchennego w dużej mierze opiera się na zastosowanych filtrach. To one pochłaniają zapachy czy wyłapują cząsteczki tłuszczu z powietrza. Z uwagi jednak na wielość dostępnych urządzeń, możesz mieć wątpliwości, jak wybrać filtr do okapu kuchennego. Poniżej znajdziesz więc najważniejsze informacje na temat kryteriów wyboru odpowiedniego filtra do typu urządzenia, jakie posiadasz.
Filtr do okapu kuchennego – dlaczego jest ważny?
Filtry to niezbędny element składowy w każdym okapie. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia te dzielą się na dwa typy – okapy z obiegiem zamkniętym oraz tzw. wyciągi. Największą rolę filtry do okapu kuchennego odgrywają w tych pierwszych, bowiem stanowią pochłaniacz zapachów. Wówczas okap nie jest podłączony do żadnego kanału wentylacyjnego, a zatem musi filtrować powietrze i opary unoszące się nad kuchenką. W tego typu urządzeniach stosuje się przede wszystkim filtry węglowe, które odpowiadają za oczyszczenie w kuchni powietrza, które następnie z powrotem do niej wraca.
W przypadku okapów działających w trybie wyciągu, okap podłączony jest do kanału wentylacyjnego, więc powietrze oraz opary są filtrowane i usuwane na zewnątrz budynku. W obu jednak przypadkach najczęściej stosuje się też dodatkowe filtry, które np. zbierają cząsteczki tłuszczu. Regularne ich wymienianie gwarantuje skuteczne działanie urządzenia i wpływa na jego żywotność.
Filtr do okapu kuchennego – który wybrać?
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, możemy wyróżnić dwie grupy filtrów – przeciwtłuszczowe oraz węglowe. Sprawdzają się one w różnych modelach urządzeń – podszafkowych, wyspowych, narożnych itp. Nie mniej zakup wcale nie jest taki oczywisty, gdyż dostępne są różne warianty. Zatem jak wybrać filtr do okapu kuchennego?
Po pierwsze, warto wiedzieć, jak działają filtry przeciwtłuszczowe i jakie są ich rodzaje. Otóż odpowiadają one za wyłapywanie cząsteczek tłuszczu, dzięki czemu ten nie osadza się na kuchence, szafkach, kafelkach czy ścianach ani przede wszystkim w samym urządzeniu. Tego typu filtr do okapu może być wykonany z różnych materiałów, ale głównie możemy spotkać metalowe – ze stali lub aluminium. Są bardzo wygodne w pielęgnacji i można je swobodnie czyścić, więc nie ma konieczności częstej wymiany. Drugim popularnym rozwiązaniem są filtry do okapu flizelinowe. I choć ich zaletą jest niższa cena, to musisz wiedzieć, że nie można ich czyścić więc konieczna jest regularna wymiana. Kolejne rozwiązanie to przeciwtłuszczowe filtry papierowe. Te są tanie, ale wbrew pozorom nieopłacalne, bowiem ich żywotność ogranicza się do kilku seansów intensywnego smażenia.
Po drugie, polecamy też poznać atuty filtrów pochłaniających zapach, czyli filtrów węglowych. Wymieniony, dobrze dopasowany i wysokiej jakości filtr do okapu potrafi skutecznie chłonąć nawet silne zapachy, takie jak zapach smażonej ryby czy cebuli. Jego działanie opiera się na niewielkich kuleczkach węgla aktywnego o właściwościach absorpcyjnych, dzięki czemu powstające podczas gotowania opary trafiają do filtra, są oczyszczane z zapachów i następnie do kuchni trafia czyste i świeże powietrze, pozbawione nieprzyjemnych aromatów.
Po trzecie, aby filtry do okapów działały skutecznie, trzeba je montować zgodnie z zaleceniami, ale też pamiętać o prawidłowym uruchamianiu. Najlepiej uczynić to wraz z chwilą rozpoczęcia gotowania. Dzięki temu w pomieszczeniu nie dojdzie do nadmiernego wytwarzania wilgoci i tłuszczu. Ponadto zaleca się korzystanie z pokrywek na garnki i patelnie, przez co przyspieszysz czas gotowania, ale i zminimalizujesz ilość nieczystości w pomieszczeniu, które musi przefiltrować filtr i wydłużysz jego żywotność.
Wybór filtra do okapu kuchennego – wskazówki
Gdy zastanawiasz się, jak wybrać filtr do okapu, to musisz wiedzieć, że dostępne są zarówno modele uniwersalne, jak i dedykowane. Te drugie pasują wyłącznie do określonych typów urządzeń, ich montaż najczęściej określa producent i nie jest to skomplikowane ani czasochłonne. Przykładem jest np. filtr węglowy Amica KF 17154, dedykowany do modeli okapów Amica OKP6221Z i OTP6641BG. Informacje na temat kompatybilności urządzenia z filtrem znajdziesz w jego specyfikacji.
Pierwsze natomiast dają większą swobodę – pasują do różnych okapów kuchennych, ale musisz samodzielnie przyciąć i dopasować filtr do swojego urządzenia. Może to przysporzyć nieco trudności i zająć więcej czasu, ale nie obawiaj się – nie jest to zajęcie wymagające specjalnych umiejętności. Przykładem uniwersalnego wariantu jest dostępny w OleOle! Świtoń filtr węglowy.
Zastanawiasz się, kiedy nastał moment na wymianę filtra do okapu kuchennego na nowy? Jak rozpoznać, że to już czas? Najlepiej kierować się zaleceniami producenta, ale z powodzeniem możesz też zdać się na swój węch. Jeśli włączasz okap tuż po rozpoczęciu gotowania, a jeszcze na długo po nim w domu roznoszą się kuchenne zapachy, pora na wybór filtra do okapu kuchennego i zamówienie nowego!
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak wybrać filtr do okapu kuchennego. Zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu OleOle!, zapoznania się ze specyfikacją poszczególnych wariantów i zamówienia tego, który będzie odpowiedni. Pamiętaj, że regularnie wymieniane filtry do okapów kuchennych, zwiększają skuteczność pracy urządzenia i mają znaczenie dla jego żywotności!