Czytnik e-book to dziś jeden z tych gadżetów, które cieszą się sporą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – to bardzo tani, ergonomiczny i komfortowy sposób na pochłanianie ulubionych lektur. Możesz mieć jednak wątpliwości, jak wybrać czytnik e-book, czym kierować się przy zakupie albo zadawać sobie pytanie, czy cena ma znaczenie. Eksperci z OleOle! przygotowali więc poradnik, który nieco ułatwi Ci zadanie.
Czytnik e-book – charakterystyka
Czytniki e-booków to urządzenia na których możemy czytać książki. Ideą ich jest to, aby oddawanie się lekturze było tak samo przyjemne, jak podczas czytania książki papierowej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. e-papieru (nazywanego też technologią E-Ink), który stanowi świetną alternatywę dla męczących wzrok ekranów. Różnica polega na tym, że e-papier to małe kuleczki atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Takie urządzenie nie jest podświetlane, zatem zapewne wydaje Ci się, że wymaga zewnętrznego oświetlenia. Owszem. Niektóre modele potrzebują dobrego światła, ale są też dostępne takie modele, które mają wbudowane oświetlenie. Nie musimy korzystać z podświetlenia, gdy nie ma konieczności, ale np. już w ciemnej komunikacji miejskiej sprawdzi się doskonale. Zamontowane diody oświetlają ekran z góry, przez co nie męczą oczu, tak jak ma to miejsce przy monitorach LCD. Kolejnym atutem czytników e-booków jest fakt, że tekst jest czytelny pod dowolnym kątem, a ekran nie błyszczy i nie odbija mocnego światła.
Jak wybrać czytnik e-book – wskazówki
Zadajesz sobie pytanie, jaki czytnik e-book będzie najlepszy? Szukasz dobrego urządzenia, które posłuży Ci przez lata albo będzie doskonałym i trafionym prezentem dla drugiej osoby? W takim razie poniżej prezentujemy informacje, które podpowiedzą Ci, jak wybrać czytnik e-book i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
- Rozmiar ekranu – to on przy zakupie czytnika e-booków jest najistotniejszy, bowiem od niego zależy komfort użytkowania. W ofercie dostępne są zróżnicowane modele – o przekątnej od 5 do nawet 10 cali, ale to modele 6-calowe są uznawane za optymalne rozwiązanie i po nie sięga się najczęściej. Gwarantują wygodę, gdy trzymamy urządzenie w ręce, ale jednocześnie są już na tyle duże, że wygodnie nam się czyta.
- Rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym lepsze wrażenia podczas czytania. Najlepiej, by było to przynajmniej 1024 x 758 pikseli, ale nie ma powodu do obaw nawet w tańszych wariantach – komfort czytania będzie i tak większy przy mniejszej rozdzielczość, aniżeli gdybyś zdecydował się na czytanie na ekranie tableta czy komputera.
- Typ ekranu – tak jak zostało wspomniane w pierwszej części artykułu, najlepiej wybrać wyświetlacz wykonany w technologii e-papieru (E-Ink). Taki ekran nie męczy wzroku i doskonale sprawdza się w różnych warunkach świetlnych.
- Podświetlenie – bardzo przyjemne udogodnienie, pozwalające na swobodne czytanie nawet przy słabym oświetleniu. Ulokowane w czytniku e-booków diody podświetlają tekst od góry, dzięki czemu nie razi to naszych oczu.
- Wielkość pamięci – pod tym pojęciem kryje się ogólna pamięć zainstalowana w urządzeniu. Im większy parametr, tym więcej miejsca na pliki multimedialne i aplikacje. W ofercie dostępne są modele z pamięcią od 4GB, a niektóre czytniki e-book dodatkowo posiadają możliwość włożenia dodatkowej karty pamięci.
- Dodatkowe opcje – kiedy rozważasz, jak wybrać czytnik e-book i masz do wyboru mnogość wariantów, polecamy też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Wśród nich warto wyróżnić: łączność bezprzewodową, możliwość powiększania tekstu, dostępność przeglądarki internetowej, jakie formaty obsługuje sprzęt albo czy czytnik e-book pozbawiony jest reklam.
Najlepszy czytnik e-book – polecane modele
- Pocketbook 627 Touch Lux 4 (szmaragdowy) – 6-calowy model w bardzo atrakcyjnej cenie, w przykuwającej uwagę kolorystyce. Czytnik e-book posiada rozdzielczość 1024 x 758 pikseli, wyposażony jest w technologię E-Ink oraz podświetlenie ekranu. Pamięć aż 8 GB pozwala na swobodne przechowywanie sporej ilości lektur na urządzeniu. Inne atuty to wielość obsługiwanych formatów, bezprzewodowa łączność WiFi, czytnik RSS, dodawanie adnotacji, gry, notes, obsługa słowników ABBYY Lingvo, przeglądarka internetowa czy zegar.
- Pocketbook InkPad 3 Pro (szary) + etui – czy jest to najlepszy czytnik e-book? Zdaniem wielu użytkowników tak. Na uwagę zasługują jego parametry – to dość duże urządzenie, mające 7,8 cala oraz bardzo dobrą rozdzielczość 1872 x 1404 pikseli. Ponadto model charakteryzuje technologia E-Ink, podświetlenie ekranu, pamięć 16 GB oraz łączność bezprzewodowa Bluetooth i WiFi. Czytnik obsługuje wiele formatów, a nawet format muzyczny MP3. Jego atutu to czytnik RSS, funkcja "Czytaj na głos" TTS (Text To Speech), gry, kalendarz, notes, przeglądarka internetowa oraz zegar. Jeśli interesuje Cię jeszcze większy wariant, sprawdź wówczas Pocketbook InkPad X (szary).
- Amazon Kindle Oasis 3 32GB (bez reklam) (złoty) – 7-calowy czytnik e-book o rozdzielczości 1680 x 1264 pikseli. Najważniejsze jego parametry to technologia E-Ink, wielostopniowe podświetlenie ekranu, wielkość pamięci 32 GB oraz wyposażenie w łączność bezprzewodową Bluetooth i WiFi. Jest to wersja bez reklam, posiadająca dodatkowe opcje, takie jak kalendarz, możliwość powiększenia tekstu, przeglądarka internetowa czy zegar. Bezsprzeczną zaletą jest też jego wodoodporność – nie musisz więc obawiać się zalania herbatą czy też możesz swobodnie czytać relaksując się w wannie. Inne propozycje Amazona warte uwagi, które wielu określa mianem najlepszego czytnika e-book to Amazon Kindle Paperwhite 4 2018 (z reklamami) (niebieski) oraz Amazon Kindle Oasis 1gen (czarny).
Mamy nadzieję, że teraz Twoje rozważania, jaki czytnik e-book będzie najlepszy, nie są już takie obszerne i nieco zawęziliśmy kręg Twoich poszukiwań. Być może przedstawione przez nas polecane modele przypadły Ci do gustu, a jeśli szukasz czegoś innego – sprawdź zakładkę z czytnikami e-book na OleOle!. Dostępna jest tam cała gama urządzeń od renomowanych producentów.