Pralka to jeden z najbardziej eksploatowanych sprzętów w większości domów, a co za tym idzie najbardziej narażonych na wszelkiego rodzaju awarie. Jak się okazuje, wielu z nich moglibyśmy uniknąć, jeśli tylko przestrzegalibyśmy kilku prostych zasad. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące tego, jak dbać o pralkę, by jej nie przeciążyć!
Jak nie przeciążyć pralki?
Dbając o swoją pralkę, oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze potrzebne na ewentualną naprawę lub, co gorsze, zakup nowego sprzętu. Stosując poniższe rady, zminimalizujesz ryzyko awarii oraz zwiększysz efektywność prania.
- Częstotliwość prania – dużo prania, a mało czasu? Chyba wszyscy znamy tę sytuację. Wracając z wakacji chcesz, aby Twoje ubrania zostały jak najszybciej wyprane, dlatego puszczasz jedno pranie za drugim? Niestety zapewne nie masz świadomości tego, że tym samym przyczyniasz się do przeciążenia sprzętu. Jeśli chcesz wyprać wiele rzeczy w tym samym dniu, pamiętaj o tym, że Twoja pralka powinna odpocząć między cyklami przynajmniej 1 godzinę.
- Przepełnienie bębna – jeśli nie chcesz przeciążyć pralki, nie przeciążaj jego bębna! Brzmi prosto, jednak bardzo często zapominamy o tym, że urządzenie ma określony limit, jeśli chodzi o wagę ubrań mogących znaleźć się we wnętrzu bębna. Zadajesz sobie w tym momencie pytanie, jak sprawdzić, czy w pralce nie znajduje się zbyt dużo ciuchów? Mamy na nie odpowiedź! Bęben nie jest przeładowany, jeśli jesteś w stanie włożyć dłoń nad powierzchnię ubrań.
- Zapchany filtr – jak nie przeciążyć pralki? Zadbaj o jej filtr! Ta część urządzenia wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w praniu, takie jak włosy, chusteczki, guziki, cekiny, monety lub metalowe części ubrań. Ich nadmiar w filtrze może powodować jego zapchanie, a w konsekwencji awarie pralki. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed praniem sprawdzić wszystkie kieszenie, a ubrania z częściami, które mogą się od nich odłączyć, prać ręcznie lub w specjalnie do tego przeznaczonych workach. Należy również pamiętać, że nie powinno się prać rzeczy, które są zanieczyszczone substancjami łatwopalnym, takimi jak paliwo czy rozpuszczalnik.
- Twarda woda – to chyba najpopularniejsza przyczyna awarii pralki, przed którą ostrzegają nas nie tylko producenci, lecz także telewizyjne reklamy. Aby uniknąć przeciążenia pralki spowodowanego osadzającym się kamieniem, należy zniwelować twardość wody. Jak? Najlepszym sposobem jest zamontowanie specjalnego filtra przy wężu zasilającym lub stosowanie tabletek zmiękczających wodę. Drugi sposób nie jest jednak stosowany zbyt często, ponieważ w produktach do prania znajdują się substancję mające takie same właściwości jak tabletki. Jeśli chodzi o domowe sposoby na pozbycie się kamienia, to zaleca się na przykład puszczenie pustej pralki na jeden cykl o najwyższej temperaturze, przy jednoczesnym dodaniu do zbiornika na proszek około ¾ szklanki sody oczyszczonej.
- Czyszczenie – bardzo często pierzemy ubrania zapominając, że pralka również wymaga czyszczenia. Osadzają się w niej bowiem zanieczyszczenia z ubrań oraz środków piorących, takich jak proszki czy płyny. Regularnie należy czyścić bęben, uszczelki, filtry oraz szufladkę na detergenty. Pamiętajmy również o pozostawieniu uchylonych drzwiczek oraz szufladki po każdym praniu. Zapobiegnie to rozwojowi drobnoustrojów, grzybów czy pleśni, a co za tym idzie, brzydkiemu zapachowi wydobywającemu się z wnętrza pralki.
- Pranie z pustym bębnem – ostatnim ze sposobów na to, jak uniknąć przeciążenia pralki, jest pranie z pustym bębnem raz w miesiącu. Nastawiamy pralkę na jeden cykl o najwyższej temperaturze i nie dodajemy żadnych detergentów. Dzięki takiemu zabiegowi przepłuczemy system rozprowadzający wodę i pozbędziemy urządzenie nieprzyjemnego zapachu.
Dlaczego przeciążenie pralki jest niebezpieczne dla Twojego sprzętu?
Wiemy już, jak dbać o pralkę, by jej nie przeciążyć, jednak pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego jej przeciążenie może być niebezpieczne? Zacznijmy od tego, że awarie pralki mogą dawać różne objawy – od takich jak głośniejsza praca czy problemy z wirowaniem, aż po zalanie łazienki oraz całkowicie niemożliwe użytkowanie sprzętu.
Jeśli na przykład nie przestrzegamy zasady mówiącej o częstotliwości prania, czyli uruchamiamy ją kilka razy dziennie bez chwili przerwy, możemy doprowadzić do przegrzania się styków lub innych podzespołów. Z kolei przeciążając bęben sprawiamy, że pobór wody i energii jest wyższy, a pranie mniej skuteczne, ponieważ środki piorące nie docierają do wszystkich ubrań. Co więcej, w takim wypadku awarii może ulec nie tylko bęben, lecz również możemy mieć problemy z odprowadzaniem wody czy głośniejszą pracą urządzenia.
Przeciążenie pralki spowodowane twardą wodą może natomiast skutkować osadzaniem się kamienia na takich elementach jak bęben, grzałka czy wąż odpływowy, doprowadzając tym samym do ich awarii.
Jak uniknąć przeciążenia pralki – wybierz model dopasowany do potrzeb
Przeciążenia pralki możemy uniknąć stosując się do powyższych wskazówek, ale również wybierając odpowiedni model dopasowany do naszych potrzeb. Masz dużą rodzinę i potrzebujesz pralki, która pomieści większą ilość ubrań bez obciążania bębna? W naszej ofercie znajdziesz modele z ładownością nawet do 10 kg. Należą do nich m.in. LG F4J6JY0W czy Candy Bianca BWM 1610PH7/1-S.
Z kolei, jeśli zależy Ci na szybkim praniu, a co za tym idzie możliwości większej częstotliwości prania, możesz skorzystać z pralek z funkcją TimePerfect, takich jak Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect czy Bosch WAN2816EPL Serie 4 VarioPerfect , dzięki której skrócisz czas prania nawet o 65%.
A co, jeśli nie zdołasz uniknąć awarii? Na to również mamy rozwiązanie! Wystarczy, że wybierzesz jedną z pralek z funkcją zabezpieczenia przed zalaniem, na przykład Electrolux EW6S306SPX oraz Siemens WS12T46EPL iQ500 iSensoric.
Teraz, kiedy masz wszystkie informacje dotyczące tego, jak dbać o pralkę, by jej nie przeciążyć, wystarczy, że zajrzysz do oferty sklepu online OleOle! i wybierzesz model na miarę swoich potrzeb! Udanych zakupów!
Ranking najpopularniejszego sprzętu AGD:
- Ranking zmywarek
- Ranking pralek
- Ranking odkurzaczy
- Ranking lodówek
- Ranking lodówek z zamrażalnikiem od dołu
- Ranking lodówek side-by-side
- Ranking lodówek energooszczędnych
- Ranking lodówek do zabudowy
- Ranking lodówek 2021
- Najlepsze czarne lodówki
- Najlepsze pralki ładowane od góry
- Ranking pralek do 9 kg
- Ranking pralek do 8 kg
- Ranking pralek do 7 kg
- Ranking pralek do 5 kg
- Ranking pralek do 4 kg