Nie wyobrażasz sobie pracy przy laptopie bez filiżanki ulubionej kawy czy herbaty? Miej się na baczności – chwila nieuwagi, przypadkowy ruch ręki i napój może wylądować na Twoim sprzęcie. Mleko już się rozlało i obawiasz się, że komputer jest nie do odratowania? Być może jeszcze nie wszystko stracone. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co zrobić w przypadku zalania laptopa, by straty były jak najmniejsze.
Zalany laptop – co robić a czego się wystrzegać?
Co zrobić w przypadku zalania laptopa? Przede wszystkim należy zachować zimną krew i jak najszybciej rozpocząć akcję ratunkową. Natychmiastowe podjęcie działań daje Ci większe prawdopodobieństwo uratowania urządzenia oraz odzyskania cennych danych bez wizyty w serwisie komputerowym. Twoje poczynania nie mogą być jednak chaotyczne i zupełnie przypadkowe – wiedz, że niektóre czynności mogą nawet pogłębić usterki. Zanim zatem odpowiemy sobie na pytanie, co robić z laptopem po zalaniu, warto jasno określić, jakich działań należy unikać.
Suszenie suszarką całego sprzętu to jeden z głównych grzechów osób działających na własną rękę. Dlaczego? Silny strumień powietrza doprowadzi do jeszcze większego rozlania cieczy po szczelinach urządzenia. Ponadto, ciepła temperatura niesie ze sobą ryzyko zdeformowania matrycy, klawiszy oraz podzespołów komputera.
Co robić z laptopem po zalaniu? Instynktownym działaniem niektórych osób jest potrząsanie sprzętem. To kolejny błąd, który naraża na niebezpieczeństwo nie tylko Twój sprzęt, ale również i Ciebie. Siłowa próba usunięcia cieczy zakończy się jedynie jej rozprowadzeniem do wielu podzespołów. Ponadto, jeśli nie odłączyłeś sprzętu od zasilania, może porazić Cię prąd.
Kolejnymi błędami popełnianymi podczas ratowania sprzętu jest przecieranie zalanej klawiatury ręcznikiem bądź próba wessania cieczy za pomocą odkurzacza. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób może jedynie pogłębić usterki, wpychając wodę w najdalsze zakamarki. Co więcej, moc ssąca odkurzacza niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mocowania klawiszy lub ich wciągnięcia.
W takim razie, co robić w przypadku zalania laptopa, skoro żaden z powyższych sposobów nie jest właściwy?
Co robić z laptopem po zalaniu – krok po kroku
Producenci dokładają wszelkich starań, by nowoczesne laptopy i netbooki były coraz bardziej wodoszczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj jednak, że to w dalszym ciągu urządzenia korzystające z energii elektrycznej, zbudowane z wielu wrażliwych podzespołów. Jeśli jednak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, trzeba przede wszystkim działać logicznie. Co robić z laptopem po zalaniu? Działanie zgodne z kilkoma prostymi wskazówkami, a być może wizyty w serwisie uda się uniknąć.
- Odłącz sprzęt od zasilania – napój wylądował na zalanym laptopie. Co robić? Po pierwsze, bezwzględnie odłącz sprzęt od przewodu zasilającego. Doprowadzające prąd zasilacze do laptopów stanowią w sytuacji zalania komputera ryzyko zwarcia i elektrokorozji. Jeśli laptop wciąż pracuje, czym prędzej go wyłącz poprzez przytrzymanie przycisku włączania. Kolejny krok to wyciągnięcie akumulatora. Jeśli nie jest on zintegrowany ze sprzętem, nie będziesz miał najmniejszego problemu z jego znalezieniem. Coraz częściej jednak zdarza się, że baterie do laptopów są wbudowane w komputerach (taka sytuacja ma miejsce m.in. w modelu Acer Spin 1 11,6" Intel® Celeron™ N4000). W takim przypadku baterię czym prędzej należy dezaktywować za pomocą przycisku resetu/wyłączania baterii (z reguły znajduje się on na bocznej krawędzi urządzenia). Przycisk przypomina z wyglądu mały otwór, w związku z czym do jego naciśnięcia będzie Ci potrzebna igła, wykałaczka lub spinacz biurowy.
- Odwróć laptop – co robić z laptopem po zalaniu w dalszej kolejności? Po wykonaniu powyższych czynności czym prędzej odwróć otwarte urządzenie do góry nogami. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko dostania się cieczy do płyty głównej oraz dalej zlokalizowanych podzespołów Jeśli dysponujesz modelem, którego klapa ma możliwość otwarcia się do kąta 180 stopni, ułóż sprzęt równolegle do podłoża. Co zrobić z zalanym laptopem, który rozchyla się jedynie częściowo? W takiej sytuacji połóż komputer tak, by klawiatura leżała płasko i opierała się o powierzchnię, natomiast klapa z matrycą zwisała w dół. Warto położyć pod urządzenie materiał (np. ręcznik), który wchłonie nadmiar wody, a dodatkowo ochroni sprzęt przed mechanicznymi uszkodzeniami.
- Osusz urządzenie – odłączyłeś zasilanie i akumulator, położyłeś w odpowiedniej pozycji zalany laptop. Co robić dalej? Teraz musisz wykazać się cierpliwością i czekać. Na ok. 48h pozostaw zabezpieczone w ten sposób urządzenie do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie absolutnie nie podejmuj się prób jego uruchomienia i sprawdzenia, czy działa.
- Udaj się do serwisu – po osuszeniu sprzętu możesz próbować podejmować się demontażu komputera na własną rękę. Jednakże w przypadku tak poważnego ryzyka, najlepszym co możesz zrobić z zalanym laptopem, to udać się do sprawdzonego serwisu komputerowego. Na miejscu wykwalifikowany specjalista dokona rzetelnej oceny zaistniałych szkód, sprawdzi stan podzespołów komputera i w razie możliwości dokona niezbędnych napraw.
Mamy nadzieję, że podane przez nas wskazówki okazały się pomocne i już wiesz co zrobić w przypadku zalania laptopa. Może się jednak zdarzyć, że uszkodzenia podzespołów w wyniku rozlanej cieczy były na tyle duże, że komputera nie udało się odratować. W takiej sytuacji, zachęcamy Cię do przejrzenia oferty laptopów i netbooków sklepu OleOle!. Znajdziesz tam wiele bardzo dobrych modeli w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu zakup nowego urządzenia nie nadszarpnie Twojego budżetu!