Jakiś czas temu zmywarki były udogodnieniem, na które niewiele osób się decydowało. Dziś jednak urządzenia te zachęcają do zakupu niską ceną, małym zużyciem wody i energii elektrycznej oraz funkcjami, które sprawiają, że korzystanie ze sprzętu jest intuicyjne i przyjemne. Aby jednak działał on przez długi czas i cieszył swoją użytecznością, należy odpowiednio się o niego troszczyć. Podpowiadamy więc, jak dbać o zmywarkę oraz jak odkamienić zmywarkę!
Jak dbać o zmywarkę?
Na początku musisz pamiętać, że za niektóre niedogodności wynikające z funkcjonowania zmywarki odpowiadasz Ty. Jak? Otóż fakt, że na naczyniach wystąpią zacieki może wynikać z nieprawidłowego ustawienia naczyń w komorze. Przykry, ulatniający się zapach może z kolei wynikać z tego, że nie wietrzysz zmywarki albo że wkładane są naczynia pełne resztek, które później zalegają w urządzeniu. Tak więc pierwszym krokiem do tego, jak dbać o zmywarkę, jest troska o wspomniane czynności. Dzięki prawidłowo ułożonym naczyniom woda może swobodnie krążyć po zmywarce i tym samym sprawiać, że te będą czyste i lśniące.
Wielu osobom wydaje się, że wnętrze zmywarki jest regularnie obmywane wodą i detergentem, co wystarcza, by było ono czyste. Niestety nie jest tak – w rurach osadzają się resztki jedzenia i tłuszcz, których trzeba co jakiś czas się pozbywać. Nie należy więc rezygnować z czyszczenia zmywarki. Resztki jedzenia mogą zatykać filtry i dysze, co może doprowadzić nie tylko do nieskutecznego zmywania, ale też do awarii sprzętu. Jak czyścić zmywarkę, by ta działała bez zarzutów? Jak wydłużyć żywotność zmywarki? Poznaj nasze wskazówki!
Sposoby na czyszczenie zmywarki
Podobnie jak wszystkie kuchenne urządzenia AGD, zmywarka także wymaga regularnego czyszczenia – zwłaszcza tam, gdzie woda i detergenty nie docierają. Aby umyć wnętrze, wystarczy wilgotna szmatka z detergentem, do uszczelek i trudno dostępnych miejsc szczoteczka do zębów, a do rur, filtrów i dysz, przydadzą się specjalne płyny do czyszczenia zmywarek, które znajdziesz w kategorii produkty do zmywarek.
Sposoby na czyszczenie zmywarki są dwa – pierwszy z nich, którego należy dokonywać średnio raz w tygodniu, to mycie wnętrza zmywarki ręcznie. Dzięki temu oczyścisz sprzęt z resztek jedzenia i różnych osadów. Możesz to zrobić za pomocą dedykowanego płynu do czyszczenia zmywarki albo też po prostu płynem do naczyń. Przetrzyj wszystkie zakamarki ściereczką, a trudniej dostępne miejsca (np. uszczelki) szczoteczką do zębów. Następnie jeszcze raz przetrzyj sprzęt wilgotną ściereczką by pozbyć się detergentu.
Drugi sposób dotyczy czyszczenia zmywarki za pomocą jej pracy. Tę czynność powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa miesiące. Wówczas do urządzenia pozbawionego załadunku umieść preparat do mycia albo stworzyć go samodzielnie. Ta ekologiczna wersja polega na wsypaniu do pojemnika na kapsułkę sody oczyszczonej, a na dno wlaniu szklanki octu. Następnie ustaw program z najwyższą temperaturą lub jeśli masz zmywarkę z programem autooczyszczania, wybierz tę opcję. Takie programy dostępne są np. w zmywarkach Bosch SMS46NI04E, Amica DFM 636 ACBS czy Samsung WaterWall DW60M9550FS.
Czasem regularne mycie okazuje się niedostateczną odpowiedzią na to, jak dbać o zmywarkę. Musisz bowiem pamiętać, że szczególną rolę w utrzymaniu sprzętu w czystości odgrywa specjalna sól do zmywarek. Zmiękcza ona wodę, poprzez naturalizację zawartego w niej wapnia, będącego bezpośrednią przyczyną odkładania się kamienia. Ten w konsekwencji może prowadzić do mniejszej wydajności urządzenia, a nagromadzony przez dłuższy czas do jego awarii. Niestety trudno samodzielnie określić, kiedy sól się wyczerpuje, dlatego przy kupnie zmywarki zalecamy wybór modelu z sygnalizatorem – jak np. Bosch SPS25FI03E czy Siemens SR256I01TE. Przypominamy, że tabletki do zmywarki (np. 3in1 czy 4in1) wzbogacone o sól, są wystarczające tylko w przypadku zmywania w wodzie miękkiej. Co jeśli jednak dojdzie do osadzenia się kamienia? Jakie są sposoby na odkamienianie zmywarki? Sprawdź nasze porady poniżej!
Jak odkamienić zmywarkę?
Regularne usuwanie kamienia ze zmywarki zapewni sprawne jej funkcjonowanie, dlatego przede wszystkim stosuj dedykowaną sól do zmywarki oraz dobrej jakości detergenty – kapsułki oraz nabłyszczacz. Jeśli jednak dojdzie do osadu, wówczas warto sięgnąć po skuteczne sposoby na odkamienianie zmywarki. Wśród nich prym wiedzie domowa, wspomniana wcześniej metoda. W pojemniku na kapsułkę umieść sodę oczyszczoną (ewentualnie proszek do pieczenia, który ją zawiera), a na dno zmywarki wlej szklankę octu (lub też wlej go do miseczki i umieść w zmywarce). Polecamy także wyjąć filtry i umieścić je na około 30 minut w misce z octem. Dzięki temu zostaną oczyszczone z osadów. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak odkamienić zmywarkę z pomocą specjalnych detergentów, wówczas podpowiadamy, że najlepiej kierować się instrukcją załączoną do produktu. Tam znajdziesz informacje, ile detergentu wykorzystać, gdzie go umieścić i jak postępować podczas czyszczenia zmywarki.
Jak widzisz, czyszczenie zmywarki nie jest trudnym procesem. Regularna dbałość o urządzenie wydłuży jej żywotność i sprawi, że zmywane naczynia będą miały swój blask. Istotne jest więc odkamienianie zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zwlekaj więc – zatroszcz się o swój sprzęt!